ירידת הדורות, ה' מתחרט על יצירת האדם
נושא
השיעור: ירידת הדורות, ה' מתחרט על יצירת האדם
1.
ניתוח עיוני ליחידה
א.
רעיונות, נושאים מרכזיים, ושאלות
העולות מתוך היחידה ירידה
ברמה המוסרית של בני האדם. ה' נותן הזדמנות לבני האדם לחזור בתשובה אך משלא
היטיבו מעשיהם, מתחרט ה' על בריאת האדם ומחליט להביא את המבול שעתיד להשמיד את
האנושות. ישנו צדיק אחד בכל הדור –נח. |
ב.
מושגי יסוד ביחידה מתחום הדעת והגדרותיהם המדויקות 1. בני האלוהים 2.
נפילים 3. פס' ג "לא ידון רןחי באדם לעולם בשגם הוא בשר והיו ימיו מאה
ועשרים שנה". 4. פס' ד' "..וילדו להם הגיבורים אשר מעולם אנשי
השם". 5. וינחם. 6. אמחה. |
2.
המקורות להכנת השיעור א.
ספרים ומקורות ברמת המורה (חומר עיוני, חומר דידקטי) בראשית
עם רש"י + רש"י כפשוטו. מקראות גדולות. www.pash.co.il |
ב.
ספרים ומקורות המצויים בידי התלמידים חומש
עם רש"י |
3.
קשיים צפויים בשיעור ודרך ההתמודדות
1. שאלות
אמוניות- עלולות להתעורר בקרב הבנות מקריאת הפסוקים לדוגמא: א."ויתעצב אל
ליבו.." האם ה' עצוב? הרי זו תכונה אנושית. ג. איך
הקב"ה יכול להגיד שבני האדם מתגאים עליו "..בשגם הוא בשר" אם גם
הוא מתגאה. ד. מדוע
בני האדם עושים חטאים ויורדים ברמה המוסרית שלהם? שאלות
תוכן- לבני האדם לא הייתה תורה. איך היו צריכים לדעת שאסור להם לקחת נשים
נשואות? |
5. בניית השיעור
א. מטרות מטרות תוכן הבנות ידעו
את פשט הפסוקים. הבנות יעמדו על פירושם של המילים הקשות ביחידה. הבנות יעברו
תהליך הבנת פסוקים מורכבים על ידי פירוקם ליחידות קטנות והתמודדות עם פרשני פשט. |
|
| |
מטרות
מיומנות וביצועי למידה והבנה הבנות יזהו
ויציינו מקור ביחידת הפסוקים כיצד בא לידי ביטוי חרטתו של ה' בבריאת האדם. הבנות
יעמדו על המשמעות של פס' ג'. הבנות תעיינה בפרשנים כדי להבין מילים קשות. הבנות
ילמדו הקשר רחב (מטרת בריאת העולם לעשות מעשים טובים כפי שלמדו בבראשית א, לא
"יום השישי..") |
|
|
|
1.הבנות תבנה כי יש ירידה מוסרית במהלך
הדורות. מקורה בחטא אדם הראשון ולאחר מכן |
|
|
|
ב. דרכי הוראה: דיון,
הפעלה, תצפית, יצירה, למידה פרטנית, למידה בקבוצות וכו' |
|
|
|
דיון | ||
|
6. מראה
הלוח בשלבים השונים של השיעור
|
|||||
|
|||||
|
7. רצף
האירועים בשיעור
תכנון הזמן |
שלבים |
תוכן השיעור (כולל
דרכי הלמידה, אמצעי המחשה ושאלות מנחות) |
שיקול דעת
דידקטי (בבחירת
שיטת ההוראה, אמצעי העזר, ביצועי ההבנה ופירוט רמת החשיבה הנדרשת מהתלמיד) |
5 |
פתיחה |
אשמח לרעיונות |
|
5 |
גוף |
משימת קריאה- בזמן שאני קוראת את יחידת
הפסוקים אבקש מכן לחפש את המילים שמעידות על מעשיהם הרעים של בני האדם. |
הבנות יעקבו ביתר צומת לב אחר הקראת הפסוקים
ויהיו ערניות למתרחש. |
10 |
|
מי הם בני האלוהים? האם יש לה'
בנים? ומדוע באו לבנות האדם? "בני האלוהים"- רש"י:1שופטים,
שרים.2. מלאכים. ישנם גדרים מוסריים והלכתיים עם מי מותר
להתחתן אך כיוון שהיו בעלי תפקידים רמים הרשו לעצמם להתנהג בחוסר מוסריות ולקחו
להם נשים נשואות. בנות תקריאו לי את פס' ג'
"ויאמר ה' לא ידון רוחי באדם לעולם, בשגם הוא בשר, והיו ימיו מאה ועשרים
שנה"
קרה לכן פעם שהזמן שעבר עורר
אתכן לחזור מהתנהגות שלילית שעשיתן? מתי במהלך החיים יש לנו רגעים
שבהם אנחנו עושים תשובה? |
הבנות תעיינה בפרוש רש"י כדי להבין
מילים קשות. הבנות תלמדנה מה הייתה הבעייתיות במעשיהם של
בני האדם. מקום לדבר על 7 מצווות בני נח. גם אם לא היה תורה יש מוסר בסיסי. הבנות תנתחנה את הפס ליחידת פסוקים קטנה יותר
על מנת להבין את המשמעות של הפס בכללו. הבנות יעברו תהליך פנימי היכן החזרה בתשובה
פוגשת אותן. |
5 |
|
בפסוקים הבאים מתוארים לנו המשך מעשיהם הרעים
של בני האדם. האם שבו בתשובה וניצלו את הזמן שנתן
להם ה'? |
הבנות תעיינה בפרוש רש"י כדי להבין
מילים קשות. |
7 |
|
מה התוצאה? האם בני האדם משפרים את מעשיהם? |
הבנות תסקנה מתוך הפס את מסקנתו של ה' בנוגע
לבני האדם. |
1 |
|
ומחליט: פס ז "אמחה את האדם אשר בראתי.." אמחה -
אשמיד. |
|
3 |
|
יחידת הפסוקים מסתיימת בנקודת אור. "ונח מצא חן בעיני ה'" ישנו צדיק אחד בדור שלמרות כל הסביבה המנוגדת
לו מחליט ללכת בדרך הישר. |
|
|
|
|
|
6 |
סיכום גוף השיעור |
ראינו כי ישנה ירידה מוסרית. על אף זאת ה' מאריך אפו- נותן לבני האדם זמן
לתקן את מעשיהם ולשוב בתשובה. |
הבנות תקבלנה תמונה שלמה של יחידת הפסוקים
ע"י סיכום הנושאים העיקריים של היחידה. |
|
|
|
|
3 |
סיום |
הייתי רוצה שכל אחת תשאל את עצמה במה את
מקדישה את רוב הזמן שלך? האם את פועלת לשמו? |
הבנות תצאנה מהשיעור עם נקודה למחשבה כיצד
מתחבר השיעור לחיי היומיום שלהן. |